Česko jede

Menu
Rodina

Východní Čechy

Z romantické Litomyšle se vydáte na výlet do Kozlova, vesničky, kterou si zamiloval malíř Max Švabinský. Čekají vás architektonické skvosty v podobě litomyšlského zámku zapsaného na seznam UNESCO nebo piaristického chrámu, kde se snoubí historie s moderním uměním, ale také malebná krajina, vesnická stavení či rozhledna na Kozlovském vrchu.

33 km | 4 hodiny | Rodina, Senioři, Aktivní

Do Kozlova za Maxem Švabinským

Popis trasy:

Návštěvu Litomyšle byste si neměli nechat ujít. Moderní historické město nabízí řadu turistických atraktivit v čele se zámeckým areálem zapsaným na seznam UNESCO, zámeckým sklepením se sochami Olbrama Zoubka a voskovým Srdcem pro Václava Havla nebo rodným bytem Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru. Jako na dlani budete mít renesanční zámek z vyhlídky mezi věžemi chrámu Nalezení sv. Kříže, kde si můžete prohlédnout také expozici Andělé na návrší nebo instalace moderního umění. Jedno z našich nejdelších náměstí zaujme oboustranným loubením i mnoha měšťanskými domy různých stavebních slohů. Litomyšl nabízí také řadu lahůdek pro milovníky moderní architektury a nechybí ani spousta možností pro aktivní vyžití. Trasa výletu vás zavede do Kozlova, kde můžete navštívit chaloupku Maxe Švabinského, ve které známý malíř trávil svůj volný čas, a okolní krajina se stala inspirací pro jeho tvorbu. Dodnes můžete na průčelí tzv. Pecháčkova statku vidět Švabinského malbu nazvanou Žnečka. Nádherné výhledy do krajiny se vám naskytnou, pokud vystoupáte na rozhlednu na Kozlovském vrchu.

Trasa

182 Litomyšl > Sloupnice (6,5 km), 4145 Sloupnice > Vlčkov > Kozlov (11 km), modrá turistická Kozlov > Kozlovský kopec – rozhledna > Kozlov (1 km), 4047 Kozlov > Nad Janovem (3 km), 4144 Nad Janovem > Janov (3,5 km), 182 Janov > Litomyšl (8 km)

Povrch

Trasa vedená po silnicích II. a III. třídy a zpevněných cestách je kromě krátkého úseku v celé délce vybavena cykloturistickým značením. Méně náročný okruh s jedním táhlým stoupáním vás zavede do Kozlova s chaloupkou Maxe Švabinského a rozhlednou.

Typ aktivity

Cykloturistika

Cílové skupiny

Rodina , Senioři , Aktivní


Vydejte se na výlet vlakem

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Litomyšl

Vlhkost vzduchu: 69%
Oblačnost: 100%
Vítr: (W) 7km/h
overcast clouds
Neděle 11°
Pondělí
Úterý 14° 12°
Středa 16° 13°
Fotogalerie: Další 7 fotek

Rodina

Východní Čechy

33 km | 4 hodiny
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem