Česko jede

Menu
Aktivní

Jižní Morava

Spousta bikerů jezdí na Singlekras jen na otočku. S tím je ale třeba něco udělat! Severní okolí Brna navazující přímo na jedovnické stezky totiž nabízí mnohem víc. Krásné úseky lesních stezek, náročnější technické úseky, a hlavně nepočítaně přírodních zajímavostí. A jako příjemný bonus zajímavý, málo známý, ke stopování snad přímo zrozený příběh.

45 km | 3 hodiny | Aktivní

Lesní romantika za Brnem

Popis trasy:

Je pozdní odpoledne. Sedíme na základně Singlekrasu. Před chvílí jsme prohoupali poslední z trailů. Usrkáváme zasloužené pivko, chytáme podzimní paprsky slunce. Přitom sledujeme, jak bikeři plní útroby svých aut a postupně vyklízejí ráno naplněné parkoviště. „Spousta lidí dorazí ráno, projede traily a večer hned zase domů,“ poznamená suše kamarád Honza. „Přitom v okolí jsou naprosté bikové pecky, bylo by super, kdyby jim to někdo ukázal,“ a radši zalije povzdech dalším douškem. Výzva přijata!

Sraz dáváme hned následující ráno přímo u základny. Mlha valící se z rybníku Olšovec a první sluneční paprsky vytvářejí fantastické kulisy, jako z dokumentu National Geografic odněkud z Afriky, až je nám líto sedlat biky. Ale jednou jsme už přijali osvětovou výzvu, není cesty zpět. Vyrážíme přímo stoupacím trailem Singlekrasu – kéž by každé nabírání metrů bylo tak příjemné. Pak trochu šlapání po lesních cestách a už nás Honza táhne málo projetou stezkou. Z ničeho nic se před námi objevuje starý kamenný pomník. Několik omšelých, na sobě umně narovnaných balvanů do tvaru mohyly, v nich zasazená deska z černé švédské žuly…

Je to pomník významného lesníka Ernsta Kreutzera žijícího na přelomu 19. a 20. století. V ranním přítmí starého lesa vypadá kamenný pomník zapomenutě a osamoceně. Ale to je jen zdání. Ve skutečnosti je součástí Lesnického Slavína – souboru více než 70 památníků, pomníků a upravených studánek, které zvelebují rozsáhlé lesy na sever od Brna. S jejich systematickým budováním se začalo ve dvacátých letech 20. století, tedy za první republiky, některé památníky jsou ale ještě starší. Řada z nich je věnována lesníkům, jiné básníkům, malířům nebo hudebníkům. Jejich spojovacím prvkem je příroda a krajina, některé ale připomínají i protinacistický odboj nebo vznik Československé republiky. Takže co kdybychom na dnešní vyjížďce „posbírali“ i zajímavé reprezentanty Lesnického Slavína? To zní jako parádní plán.

Sjíždíme do Křtin, kde zastavujeme u nádherného poutního kostela Jména Panny Marie. Pokud nemáte na zádech raketové motory, tady se určitě zastavte a alespoň chvilku nasávejte atmosféru. Majestátní barokní areál s bohatě zdobeným interiérem rozhodně stojí za prohlídku. Malý odpočinek přišel vhod, šlapeme dál. Lesní stezka nás přivádí na rozhraní lesa a velkých luk, na kterých se poklidně popásají koně. Romantika jak z divokého západu. Stále poháněni ranními paprsky se sklouzáváme do Babic nad Svitavou.

V dálce na horizontu nás už zdraví náš další cíl. Malinká bělostně rozzářená tečka se po pár lesních kilometrech mění na kamennou rozhlednu Alexandrovka, která střeží hluboké adamovské údolí. No jo, už zase stavíme. Ten výhled nejde jen tak minout. Horizont nám plní husté, snad nekonečné lesy, k neuvěření, že stojíme kousek za Brnem. O pár set metrů dál už opět narážíme na stopu našeho příběhu. Z lesa se vynořuje mohutný památník lesníkům padlým a umučeným v době nacistické okupace. Na kamenném monolitu jsou vyryty desítky jmen, velká podobizna Ježíše a citát Tomáše Garrigue Masaryka: „Ježíš, ne Caesar, – ne mečem, ale pluhem, toť smysl našich dějin.“

Nad Adamovem sice existuje pěkná síť lesních stezek, ale do cesty se nám staví Národní přírodní rezervace Býčí skála, která nám další pokračování bohužel dost asfaltuje. Ostře zařízlé Josefovské údolí tak sice šlapeme nejdřív po lesní cyklotrase a poté po silnici, ale pokud máte rádi zajímavosti, šlápněte na brzdu. Na dosah pravé ruky, na druhém břehu Křtinského potoka, tu totiž máte hned několik „špeků“. Začít můžete u Františky – nejstarší dochované huti ve střední Evropě a první české památkové rezervace. O kousek dál budete míjet tajemné Josefovské štoly, které vznikly jako přísně tajný projekt v padesátých letech minulého století, zřejmě pro zbrojní výrobu Adamovských strojíren. A pak konečně to, čím je oblast Moravského krasu proslulá – jeskyně. Nenechte se zmást nenápadným bočním vstupem, volně přístupná Jáchymka se rozvětvuje do podzemního labyrintu zakončeného velkým sálem. Nedaleko je také jeskyně Výpustek, známá zabudováním atomového krytu, nebo Býčí skála, druhá nejdelší jeskyně Moravského krasu.

Na kraji Olomoučan se zakusujeme do kopce. Stoupání ale není ani dlouhé ani vražedné. Na jeho konci je ale ukrytá parádní romantika. Z lesa se před námi vynořuje prosluněný palouček, kterému dominuje další zástupce Lesnického Slavína – Máchův památník. Jeho stěny zdobí mramorové desky s úryvky Máje. Kousíček od něj stojí lavička, z ní parádní výhled až k Brnu. Jediný problém je, že jsme tu dnes v sestavě výhradně mužské. Ve dvojici s opačným pohlavím si to tady určitě užijete o dost víc.

Za pomníkem se brzy napojujeme na úzkou lesní stezku sledující vrstevnici ostrého svahu. Bikerské potěšení, které vyžaduje pozornou pilotáž, nás rozdováděné přivádí do Olomoučan, kde dáváme oběd a už zase pokračujeme dál. Aklimatizace je rychlá, nad vesnicí se rychle noříme zpět do bikování, tentokrát „panoramatické“ polní cestě. Daleké a malebné rozhledy nám po chvíli utíná zase les, ale to rozhodně není na škodu. Rychle tu totiž sbíráme hned dvě další trofeje našeho dnešního stopování lesních památníků.

Někdy bývají dojezdy trochu za trest, ale to rozhodně není případ naší dnešní trasy. Nejdřív se před námi objevuje neuvěřitelnými barvami hrající opuštěný lom Seč, o kousek dál se svižným sjezdem prosmýkáváme krásnými skalami lemovaným údolíčkem k Rudickému propadání. Za rozzářenými kulisami bělostných skal se rázem ocitáme na vlhkým chladem a temnotou prostoupeném palouku, kde ve skalní stěně mizí Jedovnický potok, jehož vody se postupně propadají až do devadesáti metrové hloubky.

Za chvíli už sedíme na bytelných dřevěných lavicích jedovnické trailové základny. Unavení a spokojení. Trasa, která nás provedla širokým okolím, je hezky jezdivá, bikově vyvážená, naplněná překvapivým počtem přírodních i technických zajímavostí. A jaký byl vlastně dnešní příběh Lesního Slavína? Jednoduše příjemný – krásně propojil naši výpravu, hledání v lese často důkladně skrytých pomníků připomínalo napínavou táborovou bojovku, odkrýváním historie jsme si přitom rozvinuli poznání lokality. Splnili jsme misi? Vyplatí se v Moravském krasu zůstat déle než jeden den na trailech? Za nás rozhodně ano! A vlastně nás napadá další výzva: Co tak někdy „posbírat“ celou sedmdesátku Lesního Slavína?

Povrch

55 % lesní cesty, 20 % asfalt, 25 % lesní stezky

Typ aktivity

Horská kola

Cílové skupiny

Aktivní


Vydejte se na výlet vlakem

Vzhledem k poloze uprostřed republiky máte na výběr prakticky všechny typy dopravy, volba je na vás a vašich preferencích.

Vyhledání vlakového spojení

Počasí v kraji:

Jedovnice

-4° Vlhkost vzduchu: 90%
Oblačnost: 84%
Vítr: (ENE) 6km/h
broken clouds
Wednesday -2° -1°
Thursday -1° -1°
Friday -2° -2°
Saturday -1° -2°
Fotogalerie: Další 9 fotek

Aktivní

Jižní Morava

45 km | 3 hodiny
Navigovat v aplikaci
Stáhnout Itinerář
Poslat Itinerář
Itinerář byl zaslán emailem